«جایزه علمی عبیدی»، در راستای حمایت از ظرفیت‌های علمی جامعه پزشکی ایران، توسط داروسازی دکتر عبیدی برنامه‌ریزی و در اولین دوره در سال 1401 با تمرکز بر بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت، کنترل و مدیریت این بیماری و پیشگیری از عوارض ناشی از آن، با حضور 115 اثر علمی در بخش مقاله و پایان نامه برگزار گردید.

«جایزه علمی عبیدی» همسو با رویکرد علمی داروسازی دکتر عبیدی، با هدف ارتباط موثر میان صنعت و دانشگاه جهت حمایت از تولید علم توسط پژوهشگران جوان جامعه برگزار می­گردد. برگزاری این رویداد علمی در راستای رسالت داروسازی دکتر عبیدی است که همواره کوشیده تا سهمی در ارتقاء سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه داشته باشد.

اولین دوره «جایزه علمی عبیدی» در حوزه  کنترل دیابت و بیماری‌های متابولیک برگزار شد؛ هدف از برگزاری این رویداد، شناسایی، معرفی و حمایت از پژوهشگران جوان جامعه پزشکی بود که با تمرکز بر بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت، کنترل و مدیریت این بیماری و پیشگیری از عوارض ناشی از آن، به پژوهش پرداخته بودند؛ طی فراخوان این رویداد، از محققان و پژوهشگران دارای مقاله یا پایان نامه در حوزه های ذکر شده، دعوت شد تا آثار خود را به دبیرخانه «جایزه علمی عبیدی»  ارسال نمایند.

«جایزه علمی عبیدی» در اولین دوره خود شاهد حضور  ٨٩ مقاله و ٢٦ پایان نامه از اقصی نقاط ایران مشتمل بر تهران، مشهد، شيراز، كرمان، اصفهان، یزد، زنجان، بابل، ساری، قزوین، نیشابور و سبزوار بود. تمامی این آثار پس از فراخوان منتشر شده در سال گذشته، به دبیرخانه «جایزه علمی عبیدی» ارسال شدند.

بررسی و داوری آثار ارسالی به اولین «جایزه علمی عبیدی» توسط هیئتی از اساتید برجسته غدد و متابولیسم و فارماکولوژی دانشگاه­های علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی تهران انجام شد که اعضای آن مشتمل بر:

  • دكتر عليرضا استقامتی  فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
  • دكتر احمدرضا دهپور متخصص فارماکولوژی، استاد ممتاز دانشگاه تهران
  • دكتر محمد ابراهيم خمسه فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران
  • دكتر مجتبی ملك فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران
  • دكتر فرزاد حدائق فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  • دكتر فرهاد حسين پناه فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

از بین مقالات ارسال شده، ٢٠ مقاله منتخب به مرحله نهایی راه یافتند و در پایان، سه مقاله برتر توسط هیئت داوران انتخاب شدند؛ اسامی محققان برگزیده در بخش مقاله علمی بدین شرح است:

نفر اول: سرکار خانم دكتر هدی طاهری

Effect of Empagliflozin on Liver Steatosis and Fibrosis in Patients with Non-Alcoholic Fatty Liver Disease Without Diabetes: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial

نفر دوم: سرکار خانم دكتر مرجان موعودی

Advanced Glycation End-products and Advanced Oxidation Protein Products Levels Are Correlates of Duration of Type 2 Diabetes

نفر سوم: سرکار خانم دكتر صغری ربيع زاده

DPP4 Inhibitors in the Management of Hospitalized Patients with Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials

که هر سه مقاله با محوریت دیابت، کنترل و مدیریت این بیماری و پیشگیری از عوارض ناشی از آن با هدف بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا ارائه شده است.

همچنین، ٤ پايان نامه نیز به مرحله نهایی راه پیدا کردند که سرکار خانم دكتر فرشته عطاران با پایان نامه “مقایسه اثر دو داروی پیوگلیتازون و امپگلیفلوزین بر شاخص های اکوکاردیوگرافیک در بیماران مبتلا به بیماران دیابت نوع دو مبتلا به کبد چرب غیرالکلی” به عنوان نفر برگزیده انتخاب شدند.

مراسم پایانی اولین دوره «جایزه علمی عبیدی»، در تاریخ  26 خرداد ماه 1401 با حضور بیش از 150 نفر از محققین کشور، هیئت داوران و مدیران داروسازی دکتر عبیدی در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد و با  معرفی و تقدیر از نفرات برگزیده در اولین دوره به کار خود پایان داد.